Hemen Kayıt Ol: 0850 532 30 10 - Email: info@sosyalmedyaegitimzirvesi.com

SOSYAL MEDYA UZMANLIĞI BİR
KARİYER MİDİR? – MESLEĞİN
GELECEĞİ!

sosyal medya eğitim zirvesi
sosyal medya uzmanlığı bir kariyer midir

Sosyal Medya Uzmanlığı Bir Kariyer Midir? – Mesleğin Geleceği!

Her sene üniversite tercih dönemlerinde geleceğin meslekleri tartışılır ve kariyeri olan meslekler listelenir. Böylece gençlerin tercih yapmaları kolaylaşır. Üniversitelerde Sosyal Medya Uzmanlığı bölümü henüz çok yaygın olmasa da birkaç üniversite Yeni Medya konusunda lisans ve lisansüstü programları açmaya başladı. Geleceğin Sosyal Medya Uzmanları bu programları tercih ediyorlar.

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Pazarlama, İşletme gibi bölümlerden mezun olan gençler de dijital medya konusunda eğitimlere katılarak ve kendilerini bu konuda geliştirerek sosyal medya uzmanı olabiliyorlar. Bunun nedeni de dijitalleşen dünyada sosyal medya kullanımının artık stratejik bir hal alması olarak belirtiliyor. Bu nedenle Sosyal Medya Uzmanlığı geleceğin en iyi kariyer tanımları arasında yer alıyor. Markaların tanıtılması ve rakipleriyle başarılı rekabetlere girmesi için dinamik, aktif ve verimli bir şekilde sosyal medyayı kullanacak uzmanlara sahip olması gerekiyor.

Sosyal Medya Uzmanlığının yanı sıra son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki:

  • SEO Uzmanlığı
  • Dijital Pazarlama Uzmanlığı
  • Yazılım Geliştirme Uzmanlığı
  • Veri Tabanı Yöneticiliği
  • İnternet Gazeteciliği
  • Mobil Uygulama Geliştiriciliği
  • Bilişim Hukuku Uzmanlığı geleceğin meslekleri arasında yer alıyor.

Tamamı dijital odaklı meslekler gelecekte sanal dünyanın ne kadar büyüyüp gelişeceğini de bizlere açıklamış oluyor. Sosyal medyanın ve diğer dijital mesleklerin geleceği sosyal ağların kullanıcı sayısına göre değişecek gibi duruyor. Şimdiden yorum yapmak gerekirse Sosyal Medya Uzmanlığı eskimeyecek bir meslek olacak.

geleceğin mesleği sosyal medyageleceğin mesleklerisosyal medya uzmanlığı

 

Sosyal Medya Uzmanları Nerede İş Bulacak?

Sosyal Medya Uzmanı olmak isteyenler sosyal medya hesaplarını profesyonel ellere teslim etmek isteyen herkesle çalışabilirler. Özellikle sosyal medya ajansları, internet ajansları, reklam firmaları ve sosyal medya stratejilerini kendi bünyesinde yürütmek isteyen her firma ve sektörle çalışabilirler.

Freelance çalışmak isteyenler ya da kendini geliştirdikten sonra firmasını kurmak isteyenler de yine Sosyal Medya Uzmanlığı yapabilirler. Ancak daha çok çalışmaları, girişimci olarak müşteri bulmaları, iletişimlerini güçlendirmeleri gerekir.

Maaşlar 2000 TL’den Başlıyor

Sosyal Medya Uzmanlarının kazancı ülkeden ülkeye değişebiliyor. Ayrıca sosyal medya uzmanları her ülkede ve şehirde iş bulamıyorlar maalesef. Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir dışında bu alanda iş bulmak zorlaşırken Amerika’da ise New York, San Jose, San Francisco, Los Angeles gibi şehirlerde sosyal medya uzmanlarının şansı biraz daha fazla oluyor.

Ek olarak Sosyal Medya Uzmanı maaşları da bölgeden bölgeye değişiyor. Mesela New York’ta bir sosyal medya uzmanının yıllık kazancı 46 bin ile 71 bin dolar arasında değişiyor. Ülkemizdeki sosyal medya uzmanlarının ise aldığı maaş firmanın büyüklüğüne ve uzmanın kaç yıldır görev yaptığına göre değişiyor. Genel olarak Türkiye’de SEO uzmanlarının aldıkları maaş 1000 TL ile 3000 TL arasında değişiyor. Proje bazlı çalışanlar ise daha kazançlı işlere imza atabilirler elbette.

Sosyal Medya Uzmanı İşsiz Kalır Mı?

Sosyal Medya Uzmanları, gelişen sosyal ağlar ve reklamcılık sektörü sayesinde işsiz kalmayacak gibi duruyor. Türkiye’de yüz binlerce marka olduğunu düşünürsek başarılı bir sosyal medya uzmanı bir markanın kalıcı çalışanı olabilir. Ancak işini kötü yapması durumunda sektörde tutunması zor olacaktır. Çünkü sosyal medyanın büyülü dünyasına para kazanmak umuduyla birçok genç atılıyor ve başarısız olarak başka mesleklere yöneliyorlar. Bu durumla karşılaşmamak için tam donanımlı şekilde kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

sosyal medya uzmanlarısosyal medya uzmanısosyal medya meslek midir

 

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Ülkemizde Sosyal Medya Uzmanı olmak için herhangi bir üniversite eğitimi yok. Ancak devlet ve vakıf üniversiteleri düzenledikleri sertifika programları ile sosyal medya uzmanı yetiştirme vaadinde bulunuyorlar. Binlerce lira ücret vermeyi ve birkaç hafta eğitim görmeyi göze alıyorsanız bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Özel eğitim kurumları da sosyal medya kursları veriyor. Dilerseniz eğitim merkezleriyle iletişime geçerek referanslarını ve eğitim programlarını görebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken kendiniz geliştirmeniz gerektiğidir. Sosyal medya uzmanlığı renkli, eğlenceli ancak zordur.