Hemen Kayıt Ol: 0850 532 30 10 - Email: info@sosyalmedyaegitimzirvesi.com

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İsteyenlere Altın Öneriler

sosyal medya eğitim zirvesi
sosyal medya uzmanı olmak için

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İsteyenlere Altın Öneriler

Online platformların hayatımızın her anına hakim olması ile birlikte yeni meslek dalları ortaya çıktı. Son dönemde Sosyal Medya Uzmanlığı ya da Sosyal Medya Uzmanı en çok duyduğumuz meslek dallarından biri haline geldi. En fazla 7 – 8 yıllık bir geçmişi olan sosyal medya uzmanlığı gençler tarafından büyük ilgi görmeye başladı. Sosyal medya kursları ile bu mesleği edinmek isteyenlerin sayısı arttı.

Peki Sosyal Medya Uzmanı Kime Denir?

İlk olarak kişisel web adresleri fazlaca kişi tarafından takip edilen isimlerin sosyal medya uzmanı olarak kabul edildiğini biliyoruz. Facebook, Twitter gibi sosyal medya araçlarını ilk olarak kullanmaya başlayan ve kendine hayran kitlesi yaratan kişiler sosyal medyanın uzmanı olarak kabul ediliyordu. Sosyal medya uzmanı olarak bilinen kişilerin kitleleri peşinden sürüklemesi, topluluk olarak hareket etmelerini sağlaması, iletişim kurması markaların ilgisini çekmeye başladı. Ayrıca dijital ajanslar bu kişilerin edindikleri çevreyi kendileri ve çalıştıkları markalar için de yapabileceklerini düşündüler. Öncelikli olarak sosyal medya araçlarında reklam ve tanıtım kampanyaları yapmayı, bunlara dikkat çekmeyi öğrendiler. Bu süreçte nitelikli personel ihtiyacının ortaya çıkmasıyla sosyal medya uzmanı yetiştirilmeye başlandı. Markaların online yüzleri oluşturulması için çalışıldı.

Kısaca sosyal medya uzmanı; markaların tanıtım ve reklam, kampanya, içerik, topluluk yönetimi, kriz yönetimi gibi tüm iletişim süreçlerini yöneten kişiye denmektedir.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

 • Firmanın sosyal ağ hesaplarını açar ve var olanlar için gerekli revizyonu sağlar.
 • Her sosyal medya ağını takip eder.
 • Sosyal medya uzmanı; çalıştığı firma veya kişileri bilgilendirir, uygun stratejileri belirler.
 • Özel kampanya kurguları geliştirir.
 • Şirket web sitelerini SEO’ya uygun hale getirir.
 • Firma web sitelerini dizinlere ekler.
 • Paravan bloglar açarak tanıtım yapar.
 • Rakip firma analizi yapar ve sonuca göre stratejik adımlar belirler.
 • Dijital dünya trendlerini takip eder ve alakalı reklamlar oluşturur.
 • Sosyal medya ağlarındaki takipçi sayısını artıracak çözümler üretir, uygun olan iletişim stratejilerini belirler.
 • Firma hakkında oluşturulan uygun olmayan içerik, durum ve izlenimleri belirler ve gerektiğinde müdahale eder.
 • Bloglara içerik hazırlar ve yayımlar.
 • Ürün deneyimine dair çalışmalar yapar.
 • Mesleğindeki gelişmeleri takip eder ve kendini geliştirir.
sosyal medya uzmanı olmaksosyal medya uzmanlığısosyal medya uzmanı

 

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

Üniversitelerde Sosyal medya uzmanlığı diye bir bölüm yok. İşletme, pazarlama, halkla ilişkiler, halkla ilişkiler ve tanıtım, halkla ilişkiler ve reklamcılık gibi bölümlerden mezun olanlar sosyal medya ve reklam ajanslarında sosyal medya uzmanı olarak çalışabiliyorlar. Ayrıca kurslarda ve üniversitelerde Sosyal Medya Uzmanlığı sertifika programları sayesinde bu mesleği onaylı bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Herkes sosyal medya uzmanı olabileceğini sanıyor ancak sürekli yenilenen online dünyada bu durum biraz zor. Başarılı bir sosyal medya uzmanı olmak için size önerilerimiz şöyle:


Eğitim alın.

Eğitim almadan sosyal medya uzmanı olacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Elbette sektörde çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz ancak yine de elinizde bir sertifikanız olmalı. Eğitimlerde itibar yönetimi, marka yönetimi, sosyal medya raporlama, mobil pazarlama, dijital kampanya, PR stratejileri, kriz yönetimi gibi konular işleniyor. Bu eğitimlerden yararlanarak ve çok çalışarak iyi bir sosyal medya uzmanı olabilirsiniz.


Sosyal medya araçlarının tamamını bilin.

Sadece facebook ve twitter bilmek yetmiyor, bütün sosyal medya araçlarını tanımalı ve kullanmayı bilmelisiniz. Kullanıcı profillerini, takip edilen kampanya ve reklamları yakından gözlemleyin.


“like” ve “follower” kazanmayı bilin.

İster sahte hesaplar açın isterseniz doğal yollardan çalışın beğeni ve takipçi kazanmayı bilin. Ne kadar çok takipçiniz olursa markanızı o kadar çok kişiye ulaştırırsınız. İyi bir sosyal medya uzmanı takipçi kazanmayı bilmeli.


İletişim kurun.

Sahip olduğunuz sosyal medya ağlarından takipçilerinize güncel bilgiler verin. Her gün firmanız ve kampanyalarınızla ilgili paylaşımlarda bulunun. Web sitelerinizin adreslerini verin ve yorumlar yapın. Sosyal medya kanallarınızdan size ulaşan kişilerle konuşun, anlaşmayı bilin.


Her konuda bilgi sahibi olun.

İyi bir sosyal medya uzmanı olmak istiyorsanız her konuda bilgi sahibi olmanız gerekli. Markanız, temsil ettiğiniz firma ya da ilgilendiğiniz konularda bilgi birikiminizin fazla olması avantaj sağlar. Diğer sosyal medya uzmanları arasından sıyrılırsınız.


Kaliteli içerik üretmeyi öğrenin.

Sosyal medya uzmanı olmak istiyorsanız yazı yazmayı bileceksiniz. İlgi çekici spotlar, video ve komik sözler ile okuyucuların dikkatini çekerek markanızı daha iyi tanıtabilirsiniz. Kampanya içerikleri hazırlama konusunda uzmanlaşmanız gerekir.


Doğal ve samimi olun.

Sosyal medyada doğal olmak çok önemli. İçinizden geldiğini gibi yazmalı ve sizi okuyanlarla samimi olmalısınız. Potansiyel kitlenize ne kadar çok yaklaşırsanız o kadar başarılı olursunuz.


Siyasi konularla ilgilenmeyin.

İyi bir sosyal medyacı firmanın imajını zedeleyecek konulara girmekten kaçınır. Siyaset konuşmak ve yorum yapmak bir uzmanın görevi değildir. Bu durum potansiyel müşterilerin firmadan uzaklaşmasına neden olur.


Sosyal medya camiasını takip edin ve davetlere katılın.

Markaların davetlerini takip etmelisiniz. Yeni firmalarla ve kişilerle tanışın, çevrenizi genişletin. Sosyal medya camiası da internet gibi sürekli yenilendiği için sektördeki tüm isimleri bilmeniz yararınıza olur.

Sosyal medya uzmanı olmak istiyorsanız online dünyayı çok yakından takip ederek, hangi kitlelerin neleri takip ettiğini ve beğendiğini, neleri paylaştığını öğrenmeli; değişen internet trendlerine ayak uydurmalı, iletişim kurmalısınız. Yeni bir iş kolu olduğu için rakiplerinizin fazla olduğunu unutmamalı ve sosyal medya uzmanları arasında farkınızı ortaya koymalısınız.