Hemen Kayıt Ol: 0850 532 30 10 - Email: info@sosyalmedyaegitimzirvesi.com

SOSYAL MEDYA UZMANI KİMDİR?

sosyal medya eğitim zirvesi
sosyal medya uzmanı kimdir

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Sosyal Medya Uzmanı, bir kurum ya da marka için belirlenen bütçe ve argümanla sosyal medya ağları dediğimiz platformlarda saygı ve algı kazandıran, markayı tanıtan kişidir. Sosyal medyayı hayatının merkezine yerleştiren, tüm yeniliklerden haberdar olan, marka konumlandırmayı, topluluk oluşturmayı, kampanya hazırlamayı, içerik üretmeyi, kriz yönetmeyi bilen uzmandır.

İnternet teknolojisinin hızla gelişmesi ve kullanıcı sayısının artması nedeniyle sosyal medya ve internet kaynakları en önemli haber alma araçları arasında yer almıştır. Dünyanın bir ucunda neler yaşandığından haberdar olmamızı sağlamış, günlük yaşantımızı, alışkanlıklarımızı, ülkelerin siyaset anlayışlarını ve benzerlerini etkilemiştir. Sosyal medya o kadar güçlenmiştir ki dünyada bir meslek olarak tanımlanmıştır. Türkiye İş Kurumu tarafından hazırlanan Türkiye Meslekler Rehberi’nde de sosyal medya uzmanlığı kendine bir yer bulmayı başarmıştır. Bu rehberde “sosyal medya ağlarında marka ve firma ya da şahıs hakkında konuşmaları takip eden ve sosyal ağlarda firma ve marka hakkında neler yazıldığını takip ederek buna uygun iletişim stratejisi belirleyen ve uygulayan kişi” olarak yer almıştır.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Peki son yıllarda bu kadar değer gören ve önemsenen Sosyal Medya Uzmanı tam olarak ne iş yapar? Biraz da bu soruya cevap arayalım.

Sosyal Medya Uzmanları öncelikli olarak kişisel sosyal medya hesaplarını iyi yöneten kişilerden oluşmaktaydı. Binlerce takipçisi olan bu hesaplar markaların dikkatini çekti ve sosyal medyanın iyi bir pazarlama kanalı olabileceğini düşündüler. Bünyelerinde sosyal medya uzmanları yetiştirdiler. Ancak sektörel ihtiyaçların artmasıyla bu uzmanlık alanı da gelişerek nitelikli bir meslek haline gelmiştir. Sadece markaların sosyal ağlarını yönetmekle kalmayan uzmanlar iyi bir stratejist, iletişimci ve reklamcı da olmalılar. Meslekleri kapsamında genel olarak:

 • Markanın Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin gibi sosyal medya hesaplarını optimize etmek ve yönetmek,
 • Müşterilerin sosyal medya hesaplarını kurumsallaştırmak,
 • Markaların sosyal medyada var olmalarını sağlamak,
 • Sosyal medya reklam ve pazarlama stratejilerini oluşturmak ve yönetmek,
 • Sosyal medya platformları için içerik planları oluşturmak ve paylaşmak,
 • Dijital mecralarda hedef kitle için kampanyalar geliştirmek,
 • Ajans ve müşteri blog ve forumlarını yönetmek,
 • Sosyal medya hesaplarına gelen soruları cevaplamak, yorum ve beğenileri metrikler ve raporlar halinde sunmak,
 • Markanın güncel kalması için sürekli araştırma ve paylaşım yapmak,
 • Yaratıcı kampanya fikirleri üretip hayata geçirmek,
 • Kampanyaların yatırım dönüşüm performansını takip etmek ve geliştirmek,
 • Sosyal medya dünyasındaki trendleri ve teknolojileri gerçek zamanlı takip edip uygulamak,
 • Mevcut müşteri portföyünü koruyarak geliştirmek ve yeni müşteriler katmak,
 • Sosyal medya takipçi sayısını artıracak çözümler sunmak,
 • Sosyal medya hesaplarında kullanılacak görselleri tasarlamak ve hazırlamak,
 • Sosyal paylaşım sitelerinde marka iletişim stratejilerini geliştirmek,
 • Rakip analizleri yapmak ve sosyal medya stratejisi oluşturmak,
 • Yaratıcı, ilgi çekici ve firma ile ilgili multimedya içerikler oluşturmak,
 • Markanın hedef kitlesini takip ederek geri dönüş ile müşteri memnuniyeti sağlamak Sosyal Medya Uzmanı görevleri arasındadır.
sosyal medya uzmanı nedirsosyal medya uzmanı ne iş yaparsosyal medya uzmanı

 

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olmadır?

Sosyal Medya Uzmanı olarak görev yapacak olanlar itibar yönetimi, marka yönetimi, sosyal medya raporlama, mobil pazarlama, dijital kampanya, PR stratejileri, kriz yönetimi gibi konularda bilgi sahibi olmalıdırlar. Ayrıca sosyal medya uzmanının bahsedilen görevleri yapabilmesi için sosyal, iletişime açık, sektördeki gelişmeleri takip eden, internet teknolojilerinden anlayan, pazarlama ve halkla ilişkiler konuları hakkında fikir sahibi, Türkçeyi etkili kullanabilen biri olması da gerekir.

Sosyal medya uzmanları günün her saati çalışmak zorunda olduklarını da bilmelidir. Firmalar her an bir taleple ya da fikirle sosyal medya uzmanlarının kapısını çalabilir.

Kimler Sosyal Medya Uzmanı Değildir?

Sosyal Medya uzmanı kimdir, ne iş yapar sorularınıza cevap verdikten sonra kimlerin sosyal medya uzmanı olmadığını da belirtelim. Her fenomen iyi bir sosyal medya uzmanı değildir, önce bu algıyı kıralım. Ayrıca sosyal medya hesaplarında düzenli olarak içerik, video ve fotoğraf paylaşanlar da sosyal medya uzmanı değildir. Sosyal medya uzmanı kampanya hazırlayabilen, bütçe yönetebilen, doğru hedef kitleyi seçen, kitlesini analiz edebilen ve kriz yönetebilen kişidir. Kısacası profesyonel anlamda sosyal medyanın patronu olan kişilerdir.

Sosyal Medya Uzmanı olmak isteyenler de öncelikle bu işi kriterlerine uygun şekilde yapıp yapamayacaklarına karar vermelidirler, sonrası eğitim ve tecrübe işi.