Hemen Kayıt Ol: 0850 532 30 10 - Email: info@sosyalmedyaegitimzirvesi.com

SOSYAL MEDYA MECRALARINDA
EMOJİ KULLANIMI

sosyal medya eğitim zirvesi
Sosyal Medya Mecralarında Emoji Kullanımı

Sosyal Medya Mecralarında Emoji Kullanımı

Sosyal Medya denilince aklınıza ilk ne geliyor? Facebook, Twitler, Whatsapp, İnstagram.. Günümüzün neredeyse tamamını  sosyal medya uygulamalarında geçirmiyor muyuz? Peki bizi buralara bu kadar bağlayan şey renkli emojiler olabilir mi?

Günlük hayatta sohbet etmediğimiz kadar sosyal medyada sabahtan akşama kadar konuşuyoruz da konuşuyoruz.  Peki bu bahsettiğimiz uygulamalarda bizi bu kadar içine çeken renkli kafalar ve ifadelerin neden bu kadar önemli olduğunu düşündünüz mü? Mesajlaşırken anlatamadığımızı, belki de yazarak tarif edemeyeceğimiz duyguları tek bir emojiyle anlatabiliyoruz. İşte bu yüzden de emojilere, konuşmalarda sözsüz iletişim biçimi diyebiliriz.

Bazen öyle ince düşüncelerimiz oluyor ki bunları yazmak yerine emoji kullanıyoruz. Mesela uykumuz geldiğinde, karnımız acıktığında, hasta olduğumuzda, sinirli hallerimizi ve hatta şirinlik yapmak için emojileri sohbetimize dahil ediyoruz. Daha eskilere gidelim. Sıkça dillerden düşürmediğimiz atasözleri  ve deyimler şimdilerde ise yerini emojilere bıraktı.  Bunun sebebi fazlasıyla pratik olması ve bir tıkla aynı duygu ve düşünceyi karşı tarafa hissettirebiliyor olması elbette.

Yüz yüze iletişimin olanaksız olduğu zamanlarda hepimiz sosyal medya mecralarına başvuruyoruz. Hoşlandığımız birine duygularımızı açmak için, yöneticiden izin almak için ve hatta giymeyi hayal ettiğimiz kıyafetin iznini almak için sosyal medya mecralarına başvuruyoruz. İşte buralarda isteklerimizin gerçekleşmesi için hayat kurtaran emojileri kullanıyoruz.

sosyal medyada emoji kullanımı

Emojini Seç, Bul, Tanı!

Yapılan araştırmalara göre seçtiğimiz emojiler kişiliğimizi yansıtıyor. Günlük yaşantımızda biriyle konuşurken konu eğer genel bir konu ise gülen bir  emoji seçip cümle sonuna kullanıyoruz. Bu emojinin ifadesi kişiden kişiye değişkenlik gösteriyor. Ağzı açık gülen ifade, dişlerini gösterip gülen ifade, ağzı kapalı gülen ifade, somurtup gülen ifade.. İşte incelediğimiz gibi sosyal medya mecralarında emojilere yer veriyoruz. Bu bahsettiğimiz ifade emojilerini sıklıkla kullananlar ise hoşgörülü olarak ifade ediliyor. Örnek verecek olursak bir sosyal medya fenomenine baktığımızda hangi tiple karşımıza çıkarsa çıksın her paylaşımının altında anlatmak istediği olay kadar emojisi vardır.

Günümüzde sosyal medyada öyle bloggerler var ki komik paylaşım adı altında sergiledikleri fotoğraflar hiçbir şey anlatmazken kullandıkları emojiler sayesinde paylaşımlarının komik ve espirili olduğunu anlıyoruz..  Bu da bize öyle bir etki yaratıyor ki gülünç gelmeyecek görsellere bile emojiler sayesinde gülüp geçiyoruz.

Ne diyelim, iyi ki hayatımızın bir parçası olmuş emojiler. Bu masum ifadeleri, yerinde ve dozunda kullanmaya devam ettiğimiz sürece modası hiç geçmeyecek. Bol gülücük emojili günlerimiz olması dileğimle.

Damla Dinler

Sosyal Medya ve SEO Uzmanı olan Damla Dinler, Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden mezun olmuştur. Photoshop, Dreamweaver, Corel Draw, Illustrator programlarını bilmektedir. SEO Akademi bünyesinde Sosyal Medya ve SEO alanında çalışmaktadır.