Hemen Kayıt Ol: 0850 532 30 10 - Email: info@sosyalmedyaegitimzirvesi.com

INSTAGRAM KEŞFET ÖZELLİĞİNDE
VİDEO ÖNERİLERİ ARTIK
ÖN PLANDA!

sosyal medya eğitim zirvesi
instagram keşfet özelliği

Instagram Keşfet Özelliğinde Video Önerileri Artık Ön Planda!

Instagram “Keşfet” bölümünde daha fazla video görünmesini isteyenler için çalışmalar yapılmaya başlandı. Videoların ön planda olması için video önerileri yayına alındı. “Bunu da Beğenebilirsiniz” şeklindeki açıklamayla birlikte Instagram kullanıcılarının daha önce izledikleri videolara benzer videolar öneriliyor. Bu özellik sayesinde de daha fazla video izlenmesi amaçlanıyor.

Instagram video çalışmalarındaki yenilikle geçtiğimiz günlerde dikkat çekmeye başlamıştı. Instagram’daki 15 saniyelik video kuralı 1 dakikaya çıkartılmıştı. Kullanıcılarının daha rahat video çekmelerine imkan veren Instagram, fotoğrafların yanında videolarla olan etkileşimi de artırmak istiyor. Anlık video ve fotoğraf deneyimi de artmış oluyor.

Instagram’da Yeni Özellik: Taslak Olarak Kaydet

Instagram keşfet özelliğinde videoları ilk sıraya alarak dikkat çekerken bir de taslak olarak kaydetme özelliğiyle de ilgi çekti. Snapchat’i kopyalaması ile eleştiri odağı olsa da kullanıcının beğeneceği çalışmaları yapmaya devam ediyor.

Hepimiz Instagram’da fotoğraf paylaşmadan önce farklı filtreler uyguluyor ve tam olarak istediğimizi bulana kadar yayınlamıyoruz. Bunu fark eden Instagram, “Taslak Olarak Kaydet” özelliğini kullanıcıların deneyimine sundu. Böylece filtre uyguladığımız ya da rengini seçtiğimiz ancak yayınlamaya karar vermediğimiz fotoğrafları koruma imkanımız oldu. Özellikle kararsız kullanıcılar için işlevsel bir özellik haline geldi.

instagram taslak olarak kaydetinstagram storiesinstagram güncelleme

 

Instagram Stories

Instagram, Snapchat ile baş edebilmek için Instagram Stories özelliği hazırladı. Bu özellik sayesinde kullanıcılar artık Snapchat’de paylaştıkları gibi 24 saat içerisinde silinen içerikler paylaşabilme rahatlığına erişti.

Günlük paylaşımlara dahil olmayan ve daha çok anlık olarak kullanılması hedeflenen Instragram Stories, adım adım hikayelerinizi de paylaşma olanağı sundu. Yakından bakacak olursak:

  • Fotoğraflarınızı anlık çektikten sonra üzerlerine yazı yazabiliyorsunuz.
  • Filtre ekleyebiliyorsunuz.
  • Kimlerin görebileceğini seçebiliyorsunuz.
  • Siz silmeden de yok oluyor.

Instagram’da sol üstte bulunan ikonla kullanılmaya başlanabilen özellik bu bölümde paylaşılan diğer fotoğraf ve videolara yorum yapma şansı da tanıyor. Hikayeye bir yorum yazdığınız zaman bu yorum direkt mesaj olarak gitmiş oluyor ve hangi paylaşıma yapıldığı da görülüyor.

Instagram’ın bu hamlelerinden sonra Snapchat’ten gelecek karşı ataklar da merakla bekleniyor. Snapchat’in dezavantajı olan yeni kişilere ulaşma durumu Instagram tarafından avantajlı şekilde kullanılabilir. Snapchat farklı ve eğlenceli özelliklerine yenilerini katmazsa Instagram’ın gerisinde kalacak gibi duruyor. Bakalım zaman ne gösterecek…