Hemen Kayıt Ol: 0850 532 30 10 - Email: info@sosyalmedyaegitimzirvesi.com

FACEBOOK 1.7 MİLYAR
KULLANICIYA ULAŞTI!

sosyal medya eğitim zirvesi
facebook kullanıcı sayısı

Facebook 1.7 Milyar Kullanıcıya Ulaştı!

Dünyanın en büyük sosyal medya ağı Facebook, 1.7 milyar kullanıcı ile kırılması zor bir rekora imza attı. Mark Zuckerberg Facebook’ta paylaştığı gönderide Facebook’un 1.7 Milyar kullanıcıya ulaştığını açıkladı.

facebook kullanıcı

Zuckerberg:

“Üç aylık sonuçlarımızı ve dünyayı birbirine bağlama sürecinde topluluğumuzun gelişmesi konusundaki güncellememizi paylaştık.

Topluluğumuz şu anda 1.7 milyardan oluşuyor. Messenger’da her ay 1 Milyar insan ve Instagram’da her ay 500 milyon insan kilometre taşlarına ulaştık.

Dünyanın uzak köşelerine interneti yaymak için tasarlanan güneş enerjili uçak Aquila’yı başarılı bir şekilde uçurduk.

Chewbacca maskesiyle Candace Payne’den, Temsilciler Meclisi’nde yerde oturan Kongre Üyeleri’ne kadar insanların Canlı videoyu yeni ve etkili bir şekilde kullandığını gördük.

Ve üç aylık sonuçları içeren bu aşağıdaki de dahil olmak üzere 360 derece fotoğraflar gibi size paylaşmanın yeni yollarını vermek üzerine çalıştık.

Dünyayı birbirine bağlama yolculuğunun bir parçası olan topluluğumuzdaki herkese teşekkürler.”  şeklinde bir gönderi yayınladı. Zuckerberg’in bu samimi üslubu milyonlarca Facebook kullanıcısı tarafından da paylaşıldı.

Facebook Neden Bu Kadar Çok Kişi Tarafından Kullanılıyor?

Facebook 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kuruldu. O tarihlerde sadece Harvard Üniversitesi için kurulan bu sitenin dünyanın en çok kazanan web sitesi olacağını kim bilebilirdi ki?

Başlangıçta birkaç bilgi vererek Facebook üyeliği açabiliyordunuz. Doğru isim, doğum ve yer bilgileri yeterliydi. MSN’deki gizliliği kaldırdığı için zamanla daha çok tercih edilen Facebook, yeni arkadaşlar bulmayı ve paylaşım yapmayı kolaylaştırdığı için zamanla kullanıcı sayısını artırdı.

Facebook’un sadece bu özelliği kullanıcı sayısını artırmadı. Kişinin kendi hakkında özgürce bilgi verebilmesi, tuttuğu takımı ya da müzik gruplarını takip edebilmesi, organizasyon düzenleyebilmesi, müzik ve haber paylaşabilmesi, hızlı chat imkanı da Facebook kullanımını artıran özellikler arasında yer aldı.

Facebook kullanımı hakkında yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 70 gibi büyük bir çoğunluğunun Facebook’u “diğer insanların hayatını incelemek için” kullandığı belirlendi. İnsanlar eski ve yeni arkadaşlarının şu an nerede olduğunu, neler yaptıklarını, paylaştıkları fotoğrafları görmek için günde en az 1 kere Facebook’a giriyor. Araştırmada sosyal ağların kullanıcıları birleştirme, organizasyon düzenleme ve tekrar bir araya gelme konusunda da kullanıldığı belirtiliyor, sosyal ağların sunduğu ek uygulamaların ve oyunların kullanım oranı da doğal olarak artıyor.

facebook kullanıcılarıgençler facebooku neden kullanıyorfacebook neden çok kullanılıyor

 

Gençler Neden Kullanıyor?

Facebook gençler arasında da çok kullanılıyor. Türkiye’de gençler Facebook’u, yapılan araştırmaya göre, aidiyet duygusu yaşattığı için kullanıyor. Bilgi ve eğlence ihtiyaçlarını karşılayan gençler sosyal medyada kendilerini belirli bir gruba ait hissediyorlar. Gençlerin yüzde 77,3’ü her gün sosyal medyaya bağlandıklarını; yüzde 46,3’ü günde 1-2 saat, yüzde 33,2’si günde 3-6 saat, yüzde 7,9’u ise günde 6 saatten fazla sosyal medyayı kullandıkları görülüyor.

Türkiye’de 31 milyonu geçen Facebook kullanıcısı başkalarının hayatını öğrenme, oyun oynama, video izleme ve sohbet etme gibi amaçlarla Facebook’u kullanıyor. Kimliklerinin ve özel hayatlarının Facebook tarafından korunduğunu düşünenler, Facebook’un yorumlar özelliğini daha fazla kullanıyor. Kişinin kendini ifade etmek istemesi de Facebook’u işlevsel hale getiriyor.

Her geçen gün artan kullanıcı sayısı ile Facebook küçük bir dünya haline gelmiş bulunuyor. Bakalım önümüzdeki yıl kullanıcı takamı ne olacak?